http://www.kormany.hu/hu/dok?source=7&type=302#!DocumentBrowse
A wwww.kormany.hu oldalon már véleményezhető a rövidesen benyújtásra kerülő közbeszerzési törvény:
Iktatószám: NFM/10286/ /2011.
Közigazgatási egyeztetésre bocsátva: 2011. április 18.
Véleményezési határidő: 2011. június 1. 8.00 óra
Összefoglaló a jogszabály tartalmáról:
A Széll Kálmán Tervben megfogalmazottak szerint az olcsóbb és takarékosabb állam érdekében hatékony lépéseket kell tenni. A korrupció sokba kerül az országnak és a lakosságnak, ezért minden eszközt meg kell ragadni annak felszámolására. Ezért egy új, visszaéléseket visszaszorító közbeszerzési törvény megoldás lehet ezekre a problémákra.
A jelenlegi közbeszerzési törvénnyel kapcsolatos leggyakoribb kritikák között szerepel, hogy a szabályozás átláthatatlan struktúrával rendelkezik. Az új közbeszerzési törvény szerkezete alapvetően szakít a korábbi törvény felépítésével.
Az új törvény egyik lényeges célkitűzése, hogy az eljárások szabályai rugalmasabbak, kevésbé bürokratikusak és könnyebben alkalmazhatóak legyenek. Az új szabályok közül az egyszerűsítést szolgálja, hogy az új törvény megszünteti a közbeszerzés értékének 10 százalékát meghaladó mértékben igénybe venni kívánt alvállalkozóra vonatkozó külön szabályokat, az egyes eljárástípusok új szabályai rugalmasabb eljárást tesznek lehetővé.
Az új törvény nagy hangsúlyt fektet a visszaélések és a korrupció visszaszorítására, így megakadályozza azt, hogy a közszolgáltatók a közbeszerzési kötelezettséget leányvállalataikon keresztül megkerülhessék. Új szabályként jelenik meg, hogy az ajánlatkérőnek az ajánlatok bontását megelőzően nyilvánosan ismertetnie kell, hogy a szerződés teljesítéséhez mekkora anyagi fedezet áll rendelkezésére. Alapvetően változnak az összeférhetetlenségre vonatkozó szabályok és a hiánypótlással kapcsolatos rendelkezések is.
Az uniós eljárásrendbe nem tartozó közbeszerzésekre alkalmazandó eljárás szabályai szintén jelentősen változnak. Az ajánlatkérő alkalmazhatja – építési beruházás esetén pedig köteles alkalmazni – az uniós eljárásrend eljárási fajtáit, azokkal a könnyítésekkel, rövidebb határidőkkel, amelyeket a kisebb értékre tekintettel a törvény lehetővé tesz. Árubeszerzés és szolgáltatás megrendelése esetén azonban az ajánlatkérő alkalmazhat saját eljárásrendet is, amely a jelenleginél az ajánlatkérők számára jóval kötetlenebb eljárást tenne lehetővé.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.